Drony – sport, praca,
rekreacja, hobby

Drony to niewielkie urządzenia, które zawojowały świat!
Wśród wszelkiej maści elektronicznych gadżetów to właśnie
dron stał się jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi.
Drony używane są do zabawy, pracy a nawet sportu.
Zobacz sam czym są drony i do czego mogą służyć.

Drony – odlotowa pasja, lotny profesjonalizm

Dron to zazwyczaj niezbyt dużych rozmiarów obiekt latający, którym sterujemy za pomocą specjalnego kontrolera. Kluczową definicją w przypadku dronów jest hasło „bezzałogowy statek powietrzny sterowany zdalnie lub autonomicznie”. Jeszcze kilkanaście lat temu były one domeną przede wszystkim w kręgach wojskowych, ale obecnie są popularne wśród ludności cywilnej.

Niedrogie i solidne modele do zabawy możemy znaleźć w niemal każdym sklepie z elektroniką, a kupno wyższej klasy sprzętu również nie jest problemem. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wybór właśnie takiego gadżetu, który może dostarczyć sporo frajdy… ale nie tylko.

Profesjonalne drony używane są np. w branży fotograficznej i filmowej. Dzięki możliwości podłączenia do dronów kamery można kręcić ujęcia z powietrza, które wyglądają spektakularnie i pozwalają uwiecznić daną przestrzeń z lotu ptaka. To opcja chętnie wybierana np. podczas wesel, eventów rozrywkowych czy sportowych a także przy tworzeniu map terenu w oparciu o realne zdjęcia. Po drony chętnie sięgają również telewizje czy twórcy filmów reklamowych.

Dron

Kolejnym zastosowaniem jest patrolowanie przestrzeni, a nawet… usługi kurierskie. Dostarczanie paczek za pomocą dronów miał już w planach choćby Amazon, światowy gigant sprzedaży wysyłkowej. Drony wykorzystywane są także w kampaniach marketingowych. Za przykład weźmy głośną akcję firmy bukmacherskiej Fortuna, która postanowiła za pomocą dronów rozdać koszulki klubu piłkarskiego. Zastosowanie bezzałogowych obiektów lotniczych jest więc bardzo szerokie i można stwierdzić, że drony doprowadziły do małej rewolucji w kilku branżach. To urządzenia wciąż udoskonalane, a więc kto wie czym jeszcze zaskoczą nas producenci za kilka lat.

Jednak dron to również, a może przede wszystkim, świetna zabawa dla młodszych i starszych. Wiele osób po prostu lubi latać dronami, testować ich zwrotność, zasięg, szybkość czy sprawność. Miłośnicy modeli latających starają się sami składać drony, a fani lotnictwa w dronach upatrzyli sobie kolejną formę „poszerzania” swojego hobby. Co więcej, najlepsi piloci organizują również zawody w lataniu dronem, które cieszą się coraz większą popularnością. Wyścigi dronów odbywają się już niemal na całym świecie. W Polsce także możemy wybrać się na takie zawody a jednymi z bardziej prestiżowych są Mistrzostwa Polski w wyścigach dronów.

Sterowanie dronem

Takie zmagania jak Mistrzostwa Polski w wyścigach dronów to już pełnoprawne zawody sportowe, a największe światowe imprezy FPV (First Person View) – bo tak w skrócie nazywa się wyścigi dronów – wiążą się z coraz wyższymi pulami nagród i stale rosnącą popularnością. W naszym kraju także dyscyplina ta stale się rozwija i dociera do nowych odbiorców. Mistrzostwa Polski w wyścigach dronach odbywają się od 2018 roku.

Dron może być zatem użytkowany bardzo różnorodnie. Wyścigi dronów są kolejnych ich zastosowaniem. Warto też wiedzieć, że poszczególne modele tych urządzeń różnią się od siebie. Wpływ na to ma jakość wykonania ale i budowa danego dronu. Jeśli naszym celem jest filmowanie i fotografowanie przyrody to wybierzemy inny model, niż gdy mamy ochotę wybrać się na wyścigi dronów.

Dla kogo dron będzie dobrym wyborem? Jak można już przeczytać wyżej – dla bardzo szerokiej grupy odbiorców. Frajdę z lotów mogą mieć zarówno dzieci, jak i dorośli. Profesjonaliści z różnych branż dostrzegają zastosowanie dronów w swojej codziennej pracy. Zawodnicy, którzy postawili na wyścigi dronów, mogą poczuć sportową rywalizację. Jeśli więc choć trochę zaciekawił was temat tych bezzałogowych statków powietrznych – to koniecznie spróbujcie swoich sił.